Eğitimde İyi Örnekler Konferansı Tunceli'deydi!

ERG, 38. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı Yerel Çalıştayı'nı, Sabancı Vakfı'nın desteğiyle Uğur Okulları'nın ev sahipliğinde 14 Eylül 2018'de Tunceli'de gerçekleştirdi. 200'ün üstünde eğitimcinin katıldığı çalıştayda, 16 sunum ile fikirlerin, uygulamaların ve materyallerin farklı ve yeni yerlere ulaşılması hedeflendi.

 

Açılış konuşması ve protokol konuşmalarının ardından, ERG Direktörü Batuhan Aydagül'ün moderatörlüğünü üstlendiği açış paneline Eğitim Yöneticisi/Yazar Burcu Aybat ve Eğitimpedia Kurucusu Ali Koç konuşmacı olarak katıldı.

 

Aybat, öğretmenlere olan yaklaşıma dair görüşlerini "Öğretmenden dünyayı kurtarmak gibi beklentimiz olmamalı. Öğretmen bir çocuğa dokunduğunda bile belki o çocuk dünyayı kurtaracak. Zincirleme bir etki" sözleriyle belirtirken, Koç eğitimin sınırsızlığına değindi: "Okulu yaşamın merkezi ve her şeyi yapmak gibi bir hale getirdik. Oysa öğrenme okulun içine hapsedilemeyecek kadar geniş. Okula hapsedilmiş bir eğitim ne kadar renklendirmeye çalışırsanız çalışın çok da renkli değil".

 

Açış panelinin ardından tüm gün gerçekleşen sözlü sunumların bazıları şöyleydi:

Fen Korosu sunumu ile Özgür öğretmen, öğrencilerinin müziğe olan ilgisini fark ettikten sonra bilgileri şarkılara aktararak öğrenilenleri nasıl kalıcı hale getirdiğini ve olumlu dönüşler üzerine fen korosunu kurmasını anlattı.

 

 

Özenç Öğretmen ise sunumunda çocuklarla birlikte geliştirdiği projesinde şiddetsiz iletişimi konu alan kitap, film, oyun, etkinlik önerilerini sosyal medyada paylaştığını, sonrasında kitapçıklar üzerinden atölye ve sunumlarla yaygınlaştırdığını anlattı.

 

 

Mesut Öğretmen; mülteci ve mülteci olmayan öğrencileri ve ailelerini bir araya getirdiği ve sonucunda birbirlerine karşı ön yargılarının kırılmış olduğunu gördüğü projesini anlattı. Mesut Öğretmen projeden sonra mülteci öğrencilerle ilgili ulaşım sorunları ve devamsızlık azaldı, mülteci öğrencilerin Türkçe öğrenmesi hızlandığını belirtti.

 

 

 

 

Değerlendirme ve kapanış konuşmalarının ardından İÖK 38. Yerel Çalıştayı tamamlandı.

Herkese iyi örnek olduğunuz için teşekkür ederiz! Gelecek çalıştaylarımız için takipte kalın.